Biến hoá tôm với 7 món ăn lạ miệng mau hết cơm | Tin Tức

Karkaleca është një ushqim deti jashtëzakonisht i ushqyeshëm dhe popullor në vaktet e përditshme. Vetëm nga ky lloj materiali amvisat mund të bëjnë gatime me receta të ndryshme, jo vetëm të shijshme por edhe unike në shije. Ju lutemi ndiqni artikullin e mëposhtëm të Cakhia TV-it për t’iu referuar 7 pjatave të ndryshme me karkaleca dhe oriz të çuditshëm që duhet të dinë të gjithë.

Transformoni karkalecat me 7 pjata të shijshme që mbarojnë shpejt pa oriz

1. Karkaleca të pjekura

Përbërës

– 1 kg karkaleca (karkaleca tigër i zi, karkaleca e bardhë, karkaleca pluhur)

– 2 bar limoni të freskët

– Erëza: kripë, petë kryesore

– Yndyrë derri

Karkaleca të skuqura

Duke bërë

Karkalecat lahen për të hequr vajin, më pas prisni kokën, bishtin dhe tërhiqni fillin në pjesën e pasme të karkalecave për t’u pastruar. Marinojini karkalecat me 1 lugë çaji MSG dhe 1 lugë çaji kripë. Lemongrass hiqni gjethet e jashtme, prerë diagonalisht. Në tigan vendosim karkalecat dhe limonin, mbulojmë me ujë 2/3 e karkalecave dhe e kthejmë zjarrin në maksimum. Kur karkaleca të ziejë, zvogëloni nxehtësinë në minimum dhe gatuajeni derisa uji të thahet, mos harroni të skremoni shkumën për ta bërë gjellën më të shijshme.

Karkaleca të skuqura

Pasi karkalecave të kenë mbaruar uji, hidhni 2 lugë sallo në tigan, përzieni mirë dhe shpërndani shpejt yndyrën në mënyrë të barabartë në të gjitha anët e karkalecave, vendoseni në zjarr të lartë. Ky hap ndihmon që lëvozhga e karkalecave të jetë krokante dhe e yndyrshme pa u tharë. Përziejini derisa lëvozhgat e karkalecave të pastrohen, më pas fikeni zjarrin.

Karkaleca të skuqura

Produkt i perfunduar

Produkti i përfunduar ka një ngjyrë të bukur portokalli-të kuqe, aroma e limonit dhe karkalecave është aromatike, pa erën tipike të ushqimeve të detit. Lëvozhgë krokante e karkalecave, shije të pasur vetëm gojë. Kjo pjatë është më e mira kur hahet me oriz të bardhë dhe një tas me ujë të thartë supë me spinaq, mjafton ta quajmë “mai – decini”.

Karkaleca të skuqura

2. Karkaleca të pjekura në skarë me salcë djathi

Përbërës

500 g karkaleca deti (bleni degë të mëdha, më të lehta për t’u përpunuar)

5 thelpinj hudhër, 1 lugë çaji piper

Margarinë, djathë të grirë, majonezë

Karkaleca të pjekura në skarë me salcë djathi

Përpunimi

Lani karkalecat, prisni kokën diagonalisht me gërshërë, më pas pritini përgjatë pjesës së pasme në gjysmë, duke u kujdesur që koka e karkalecit të mos bjerë. Vazhdoni të lani përsëri dhe më pas vendoseni në një kosh për t’u tharë. Hudhra hiqni lëkurën e mëndafshit, të grirë. Hidhni 1 lugë gjelle oriz gjalpë në një tigan, ndizni nxehtësinë e lartë derisa tigani të nxehet, gjalpi të shkrihet, më pas shtoni hudhrën dhe skuqeni, më pas hidhni gjithçka në një tas.

Tham Khảo Thêm:  Đặc sản Nha Trang có gì khiến tín đồ du lịch nghiện quên lối về? | Tin Tức

Karkaleca të pjekura në skarë me salcë djathi

Shtoni 2 lugë majonezë dhe 1 lugë çaji piper në përzierjen e gjalpit të hudhrës. Përdorni një shpatull për të përhapur përzierjen e mësipërme në brazda të karkalecave dhe në kokën e karkalecave. Më pas vendosni fletë metalike në fund të tiganit dhe vendosni karkalecat. E vendosim furrën në 160 gradë për 5 minuta. Pasi perqafimi te marre ngjyre te kuqe vazhdojme te hedhim djathin ne brazdin e karkalecave, e pjekim edhe 5 minuta, temperatura eshte 200 grade.

Karkaleca të pjekura në skarë me salcë djathi

Produkt i perfunduar

Karkaleca e pjekur në skarë ka një ngjyrë të kuqe të bukur, aromatik me gjalpë hudhre dhe piper. Mishi i karkalecave është i butë dhe i ëmbël, me një shije të yndyrshme djathi. Kjo pjatë duhet të hahet ndërsa është ende e nxehtë në mënyrë që djathi të mund të rrotullohet si dhe të ruajë shijen e tij të shijshme, i shërbyer me salcë djegës ose salcë zhytjeje të ushqimeve të detit është standarde.

Karkaleca të pjekura në skarë me salcë djathi

3. Karkaleca të ziera në avull me ujë kokosi

Përbërës

500 gr karkaleca deti

3 degë qepë të purpurt

1 tortë kokosi me lëkurë të gjelbër të qëruar

Karkaleca të ziera në avull me ujë kokosi

Përpunimi

Karkalecat lahen shumë herë me ujë, më pas priten mjekrën dhe më pas zhyten në ujë për 30 minuta të tjera me ujë të kripur të holluar për të pastruar zhul. Qepë të qëruar, të grirë imët. Derdhni qumështin e kokosit veçmas në një filxhan, më pas prisni pjesën e sipërme në një rreth të bukur.

Karkaleca të ziera në avull me ujë kokosi

Zieni ujin e kokosit, më pas shtoni qepën e grirë të purpurt dhe e rregulloni me salcë peshku dhe petët kryesore sipas shijes. Shtoni karkalecat në ishull dhe përziejini derisa lëvozhga e karkalecave të skuqet dhe karkalecat të jenë gatuar, më pas fikni zjarrin dhe hiqni karkalecat. Në grykën e kokosit të prerë rregulloni karkaleca dhe më pas hidhni salcën e zier brenda për të bërë një salcë zhytjeje.

Karkaleca të ziera në avull me ujë kokosi

Produkt i perfunduar

Pjata ka një pamje të bukur, shumë e përshtatshme për t’u shërbyer mysafirëve. Karkalecat kanë ëmbëlsinë natyrale të ujit të kokosit, mishi është i butë, i ëmbël dhe ka rezistencë të moderuar. Mënyra më e mirë për ta ngrënë është ta hani me marule, duke e zhytur në salcën e përgatitur në kokos, thjesht duke pasur shijen e yndyrshme, por gjithsesi të ftohtë të perimeve.

Karkaleca të ziera në avull me ujë kokosi

4. Karkaleca me salcë tamarindi

Përbërës

1 kg karkalec deti

5 degë qepë, 5 thelpinj hudhër

Miell orizi

Erëzat: kripë, petët kryesore, salcë peshku, reçel tamarindi, ketchup

Karkaleca me salcë tamarindi

Përpunimi

Karkaleca larë, prerë antenat, hiqni fijen e zezë në pjesën e prapme. Qepët, hudhrat e qëruara, të grira. Thithni tamarindën në ujë të filtruar dhe më pas nxirrni lëngun. Holloni një lugë miell orizi me një tas të vogël me ujë. Vendoseni tiganin në sobë, shtoni vaj dhe ngrohni tiganin, më pas shtoni karkalecat për t’u skuqur (vini re se sasia e vajit është e mjaftueshme për të skuqur thellë karkalecat). Skuqini derisa karkalecat të jenë gatuar, më pas hiqeni dhe lërini mënjanë që të kullojë vaji.

Karkaleca me salcë tamarindi

Kullojeni vajin në tigan në një tas të veçantë, duke lënë vetëm sasinë e duhur dhe më pas kaurdisni qepën dhe hudhrën e grirë. Kur qepa dhe hudhra të kenë aromë, vazhdoni të shtoni lëngun e tamarindës me 5 lugë sheqer, 1 lugë çaji MSG, 1 lugë çaji kripë, 2 lugë çaji ketchup, më pas përzieni mirë. Prisni të vlojë përzierja, shtoni ngadalë miellin e holluar të orizit, gatuajeni derisa salca të jetë e trashë, më pas shtoni karkalecat në ishull për 2 minuta të tjera, më pas fikni zjarrin.

Tham Khảo Thêm:  "Cầu Hôn" - Nơi ngắm hoàng hôn đẹp nhất Phú Quốc | Tin Tức

Karkaleca me salcë tamarindi

Produkt i perfunduar

Produkti i përfunduar është aromatik me tamarind dhe qepë dhe hudhër të skuqur; Shija e ëmbël dhe e thartë është shumë e këndshme. Lëvozhga e karkalecave është krokante, mishi është i fortë, i butë dhe i ëmbël. Pjata është e thjeshtë, e lehtë për t’u përgatitur, krejtësisht e përshtatshme për t’u përfshirë në menunë e ditës.

Karkaleca me salcë tamarindi

5. Karkaleca të skuqura thellë

Përbërës

500 gr karkaleca deti

2 vezë pule

Llojet e miellit: 100 gr miell, 50 gr miell orizi, 50 gr miell tapioke, 1 luge kafeje pluhur per pjekje

Erëzat: salcë peshku, kripë, petë kryesore

300 ml ujë të ftohtë (ujë frigoriferi)

  Karkaleca të skuqura

Përpunimi

Sa i përket palltos pluhur: Vezët ndahen nga të verdhat dhe të bardhat. Përziejini miellrat së bashku dhe rregulloni me 1 lugë çaji kripë dhe ½ lugë çaji MSG. Më pas shtoni 2 të verdha. Hidhni ngadalë 300 ml ujë të ftohtë në përzierjen e miellit dhe vezëve, përdorni një shpatull për ta përzier derisa brumi të jetë i qetë dhe i përzier mirë. Rrihni të bardhat e vezëve, më pas hidhini në tasin me miell, vazhdoni të përdorni një rrahëse për t’i përzier butësisht.

  Karkaleca të skuqura

Sa i përket karkalecave: Karkalecat e lara shumë herë me ujë, të qëruara, të mbajtura bishtin për bukuri; Nxirrni fillin e zi në anën e pasme, më pas përdorni një thikë për të prerë pak barkun në mënyrë që karkaleca të mos tkurret kur skuqet. Marinojini karkalecat me 1/2 lugë çaji salcë peshku, ½ lugë çaji piper dhe ½ lugë çaji vaj susami për rreth 30 minuta që erëza të thithet.

  Karkaleca të skuqura

Përdorni një tigan të thellë, mbuloni 2/3 e tiganit me vaj, më pas ndizni nxehtësinë e lartë derisa vaji të nxehet. Zhytni karkalecat në përzierjen e miellit në mënyrë që shtresa e miellit të mbulojë në mënyrë të barabartë karkalecat dhe më pas hidheni në tiganin me vaj. Kur shtresa e brumit të ketë përqafuar karkalecat, vazhdoni t’i nxirrni karkalecat dhe i zhytni në miell për herë të dytë, më pas vendoseni përsëri të skuqet, në mënyrë që brumi të jetë më krokant dhe krokant. Vazhdoni të skuqeni derisa karkaleca të jetë krokante, më pas nxirreni.

  Karkaleca të skuqura

Produkt i perfunduar

Karkaleca e skuqur është e artë, brumi është i fryrë dhe ka një shtrirje të caktuar. Brumi është krokant dhe ka erë buke. Karkaleca është e ëmbël dhe e fortë. Pjata më e mirë shërbehet me salcë djegës, ketchup; Mund të përdoret si meze në ahengje.

  Karkaleca të skuqura

6. Supë me karkaleca të thartë

Përbërës

300 gr karkalec tigër të zi ose karkalec të bardhë

200 gr bamje, 4 kërcell, 3 domate, 1/2 ananas

100 g lakër fasule, 1 tufë koriandër kinez

3 thelpinj hudhër, 1 djegës

Erëza: kripë, petë kryesore, reçel marine

  Karkaleca të skuqura

Duke bërë

Karkalecat e lara, të qëruara dhe të marinuara me 1 lugë çaji kripë dhe 1 lugë çaji petë. Perimet e mbledhura heqin gjethet e thella, gjethet e thara dhe lajnë; bamje e prerë diagonalisht, e qëruar dhe e prerë për së gjati; domate, ananas të prerë në feta, cilantro areca, koriandër të grirë imët, të larë dhe të kulluar. Reçeli i marinës ngjyhet me ujë të filtruar dhe më pas kullohet lëngu. Hudhra e qëruar, e copëtuar, e grirë.

  Karkaleca të skuqura

E vendosim tenxheren në sobë me pak vaj gatimi dhe më pas skuqim hudhrën. Më pas, shtoni karkalecat dhe skuqini, mbajeni nxehtësinë e ulët në mënyrë që karkalecat të mos digjen, skuqini derisa karkalecat të jenë gatuar, më pas derdhni karkalecat në një tas të veçantë. Vendoseni në një tenxhere që sapo ka kaurdisur karkaleca në një enë me ujë të filtruar, më pas shtoni reçelin e tamarindës dhe erëzat: salcën e peshkut, kripën dhe petët kryesore sipas shijes, gatuajeni me nxehtësi të lartë.

Tham Khảo Thêm:  Thưởng thức Lẩu bò Sài Gòn nóng hổi kèm voucher tiền mặt 100k | Tin Tức

  Karkaleca të skuqura

Kur uji të vlojë, shtoni karkalecat, domatet, ananasin, bamjet, së bashku me rrjetën e mushkonjave. Pasi masa të vlojë për 15 minuta, shtoni filizat e fasules, shtoni 5 minuta, më pas fikni zjarrin, spërkateni me koriandër kinez për ta bërë supën më të bukur dhe aromatik.

Produkt i perfunduar

Produkti i përfunduar ka ngjyra të bukura dhe plot ngjyra, e cila është një përzierje e gjelbër e perimeve, e kuqe e ndezur e domates, e verdhë e ananasit dhe e kuqe-portokalli e karkalecave. Lëngu i lehtë dhe i thartë me një ëmbëlsi të thellë depozitohet në majë të gjuhës nga mishi i karkalecave. Pjata është shumë e përshtatshme për ditët e nxehta të verës, jashtëzakonisht e lehtë për t’u ngrënë por gjithsesi siguron cilësi të mjaftueshme.

  Karkaleca të skuqura

7. Karkaleca me salcë Thai

Përbërës

300 g karkaleca të papërpunuara

1 djegës me brirë, 2 hudhra, 3 qepë të purpurta, 1 galangal, 2 bar limoni, 5 rrënjë koriandër

Erëza: lëng limoni, salcë djegës, salcë peshku, sheqer, paprika, mustardë, niseshte misri, salcë soje

Karkaleca me salcë Thai

Përpunimi

Karkaleca larë, prerë kokën, qërohet (mos harroni të mbani bishtin), hiqni fillin e zi në anën e pasme, më pas shpëlajeni përsëri dhe vendosni në një tas me kuba akulli. Kjo ndihmon në mbajtjen e karkalecave të freskëta dhe krokante. Lahet edhe koka e karkalecave dhe lihet mënjanë. Hudhrën, qepën e kuqe, xhenxhefilin, galangalin e qëruar, më pas i vendosim në një llaç me djegës të grirë dhe rrënjë koriandër dhe i vendosim në një tas.

Karkaleca me salcë Thai

Hidhni në një tas të përzierjes: 5 lugë lëng limoni, 4 lugë salcë peshku, 4 lugë salcë djegës, 1 lugë pluhur djegës, 1/2 lugë mustardë, më pas përzieni që të bashkohen të gjitha. Koka e karkalecit përzihet me niseshte misri dhe më pas skuqet në vaj derisa të bëhet krokante e artë dhe më pas kullohet.Vendosni karkalecat e ngrira në një pjatë, pastaj masën e derdhni mbi karkaleca, zhyteni për 5 minuta që të mund të hahen.

Karkaleca me salcë Thai

Produkt i perfunduar

Produkti i përfunduar ka një aromë të fortë, 4 shije harmonike të kripura, pikante, të ëmbël dhe të thartë, me aromën e limonit, hudhrës dhe djegës. Mishi i karkalecave është krokant, i ëmbël, i fortë, plot salcë; i servirur me kokën e karkalecit të skuqur thellë me pak verë është standardi.

Karkaleca me salcë Thai

8. Përfundim

Për shkak të punës së ngarkuar si dhe udhëtimit në qytet është mjaft e vështirë, ndaj zgjedh të përdor veçorinë e blerjeve online në aplikacionin Cakhia TV për të shërbyer gatimin e përditshëm.

Këtu mund të blej absolutisht çdo lloj përbërësi jo vetëm me cilësi të mirë, por edhe me shumë promovime ose kupona të vlefshëm në para. Pas blerjes, do të dërgohet në vendin tuaj, mendoni se jeta është jashtëzakonisht e përshtatshme dhe gjithashtu kurseni shumë para. Le të shkarkojmë aplikacionin Cakhia TV në lidhjen e mëposhtme për të përmirësuar jetën tuaj si unë!Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Biến hoá tôm với 7 món ăn lạ miệng mau hết cơm | Tin Tức . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2023 Cakhia TV - WordPress Theme by WPEnjoy